Spojené Arabské Emiráty

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY  (UAE)

 

Faktografie:

  • Oficiální název: Spojené arabské emiráty
  • Rozloha: 77 700 km2
  • Počet obyvatel: 1 865 000
  • Hlavní město: Abú Zabí
  • Úřední jazyk: arabština
  • Náboženství: muslimové 93 %
  • Měna: dirham SAE (Dh) = 100 filsů
  • Státní zřízení: federativní absolutní monarchie s jmenovaným poradním orgánem
  • Nejvyšší hora: Džabal Hafíd (1 527 m)
  • Gramotnost: 79 %

 

 

Spojené arabské emiráty je mladá a bohatá země, která píše svou historii teprve od roku 1971. Leží v severovýchodní části Arabského poloostrova a je tvořena sedmi Emiráty: Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah a Umm Al Quwain. Pro turisty je lákavá svým křišťálově čistým mořem, písčitými plážemi a vysokou kvalitou poskytovaných služeb. Hlavní turistická sezóna je od října do května.

 

DUBAI
Emirát Dubai je fascinující dynamické moderní město obchodu, zábavy a odpočinku, které je obklopeno mořem, plážemi a pouští. V dnešní době má něco okolo 1 miliónu obyvatel.

Dubai je rozdělena uměle vytvořenou řekou na dvě části. V centru je Dubajský záliv, neustále křižovaný malými loďkami. Záliv byl a stále je vzrušujícím místem, kde po celé generace kvete obchod a přeprava zboží. Výhodou pro návštěvníky je možnost levného nákupu především látek a zlata. To však není hlavní důvod, proč turisté volí Dubai - nazývanou také Paříž arabského světa - za cíl své dovolené. Dubai je nejen městem obchodu, ale i sportu, vyhlášená jsou především místní golfová hřiště.

 

RAS AL KHAIMAH
Je menší klidné městečko ležící 100 km od Dubaje, v blízkém okolí se nacházejí zelené nížiny, hory, poušť, oázy, romantické dlouhé písčité pláže, kam ještě nestačil proniknout turistický ruch.

 

SHARJAH
Emirát Sharjah je město s jedinečnou původní arabskou atmosférou, kde najdete mnoho typických suků (arabských tržišť, kde nakoupíte zlato, látky, koření, ...), restaurací, obchodů, zelených parků, ale také dlouhé písčité pláže. Na rozdíl od ostatních emirátů zde platí zákaz prodeje alkoholu.

 

PRAKTICKÉ RADY NA CESTU

Víza - Platnost Cestovního dokladu

Od 22.3.2014 občané ČR a SR k návštěvě UAE na dobu do 30ti dní obdrží vízum po příletu zdarma. Na delší pobyty je vízum potřebné a zpoplatňuje se. Platnost cestovního dokladu - pasu musí být minimálně 3 měsíce v době návratu.

Očkování a lékař
Pro vstup do země a pobyt nepotřebujete žádné speciální očkování. Doporučujeme Vám však uzavřít před odjezdem pojištění léčebných výloh v zahraničí, protože i malý lékařský zákrok může znamenat velkou zátěž pro Váš cestovní rozpočet. Úroveň zdravotnických služeb se může značně lišit, od jednoduchých ordinací většinou asijských lékařů, kde je ošetření zdarma, až po luxusní nemocnice, plné amerických a evropských specialistů, se službami a cenami jako v pětihvězdičkovém hotelu.

Nápoje a strava
Nedoporučujeme konzumaci vody z vodovodního řádu. Prodává se balená pitná voda. Alkohol je zakázaný pouze v emirátu Sharjah. Alkohol můžete koupit pouze v hotelových restauracích a barech. Jídla často obsahují množství oleje, koření a cukru. Prakticky všechna hlavní jídla vycházejí z masového základu, hlavně jehněčího a skopového. Opravdovou pochoutkou jsou obří královské krevety, které jinde na světě nedostanete.

Jazyk
V emirátech je úředním jazykem arabština, domluvíte se také anglicky. Zaměstnanci hotelů většinou ovládají další evropský jazyk.

Měna a směnárny
Místní měnou je dirham (Dh), dělí se na 100 filsů. Dirham je konvertibilní a kurs je cca 1 USD = 3,67 Dh. V obchodech se většinou platí v dirhamech, ale můžete platit také v USD. V hotelech bývá kurs nevýhodný, proto doporučujeme měnit ve městech.

Telefon
Telekomunikace jsou v zemi na vysoké úrovni, přestože jejich poskytovatel, firma EMIRATES TELECOMUNICATION CORPORATION, zkráceně ETISALAT, má monopolní postavení na trhu. Místní hovory jsou zdarma (ne z mobilů). Z veřejných automatů, které najdete doslova na každém rohu, se dovoláte do celého světa. Potřebujete jen telefonní kartu, kterou také koupíte téměř všude. Prodávají se v hodnotách od 30 Dhs a je lepší volat po deváté hodině večerní místního času, kdy jsou tarify znatelně nižší. Na kartu v hodnotě 30 Dhs můžete v tuto dobu volat do ČR přibližně 10 minut. Eurotel i T-mobile mají smlouvu s ETISALATem, pokud tedy máte mobilní telefon těchto operátorů, můžete jej používat.

Pošta
Známka na pohlednici stojí 2 Dhs, na dopis leteckou poštou 3-6 Dhs. Známky můžete koupit na poště a v omezeném množství obchodů. Poštovní schránky jsou velké červené krabice, které se často nacházejí u nákupních center. Pohlednice s nalepenými známkami můžete nechat na recepcích hotelů, personál se postará o jejich doručení na poštu. V Dubaji neexistuje doručování podle adres, proto se místo ulice a čísla domu vždy udává číslo post boxu, kam dotyčnému pošta chodí. Doručení z Emirátů do Evropy trvá 1 týden a déle.

Doprava
Pro dopravu po městě a blízkém okolí je nejlepší používat taxi. V Dubaji existují dva druhy. První jsou městské taxi, moderní vozy krémové barvy, které mají taxametr a klimatizaci. Nástupní taxa jsou 3 Dhs a za každý kilometr platíte 1 Dh. Soukromé taxi nemají taxametr ani klimatizaci, auta už většinou hodně pamatují a jízdné si domlouváte s řidičem, takže může být výhodnější než u oficiální konkurence. Záleží však na Vaší schopnosti smlouvat. Je dobré domluvit si cenu ještě před nástupem do auta (týká se pouze soukromých dopravců), aby pak nedocházelo k nečekaným překvapením. Samostatnou kapitolou jsou orientační schopnosti místních řidičům taxi. Často se stává, že cestující musí navigovat řidiče na každé křižovatce, aby se dostal na požadované místo. Je tedy dobré sdělit řidiči, poblíž kterých známějších míst nebo budov se nachází cíl Vaší cesty. Městská doprava v Dubaji nepatří k nejrozvinutějším a můžeme ji doporučit spíše zájemcům o nevšední cestovatelský zážitek než o rychlou a spolehlivou přepravu z místa na místo.

Zapůjčení auta
Pokud jedete do Emirátů s úmyslem pronajmout si tam automobil, je nutné abyste s sebou měli k předložení kopie:

·        mezinárodního řidičského průkazu

·        pasu

·        mezinárodní kreditní kartu

Jestli si nestihnete vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, je možné to zkusit i s českým, ale není jisté, zda Vás pojistí. Půjčovna si také vezme otisk kreditní karty. Kreditní karta je nutná pro případné pokuty, nebudete-li ji mít, vezme si od Vás půjčovna finanční zálohu.

Místní obyvatelé
Celá populace SAE stále nosí tradiční oděv. Pro muže je to dishdasha - dlouhý bílý plášť, který je doplněn pokrývkou hlavy, která je buď bílá nebo bíločerveně kostkovaná a říká se jí gutra. Ta je opatřena černým provázkem zvaným agal. Šejkové a důležití obchodníci mohou přes svůj základní oděv nosit tenké černé roucho. Ženský oděv, určený pro nošení na veřejnosti, je abaya - dlouhé černé roucho, které zakrývá běžné šaty, a šátek na hlavu. Některé ženy zahalují svůj obličej černým závojem, někdy nosí rukavice. U starších žen se můžeme setkat s maskou zvanou burkha, která zakrývá nos, čelo a lícní kosti. Pod abayou se nosí volné kalhoty a dlouhá tunika, které jsou často bohatě vyšívané kolem zápěstí a kotníků. Toto oblečení používá spíš starší generace, mladé ženy nosí častěji kalhoty nebo dlouhou sukni.

Turisté a návštěvníci si mohou zakoupit tradiční arabské oděvy jako suvenýr, nosit je na veřejnosti je ale zakázáno.

Oblečení
Díky liberálnímu přístupu místních obyvatel není moc věcí, které by turisté nemohli nosit, ale zdravá dávka úcty k národním zvykům neuškodí. Krátké a přiléhavé šaty si sice obléci můžete, ale budete přitahovat pozornost, většinou nežádoucí. V létě si také vezměte lehkou bundu nebo svetr, když jdete do kina nebo hotelu, protože klimatizace zde bývá někdy doslova zuřivá. Přes den potřebujete - jako všude, kde je hodně slunce - kvalitní sluneční brýle, klobouk nebo čepici a spoustu opalovacího krému s vhodným ochranným faktorem.

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

DUBAI

The Creek - záliv

Našeho malého průvodce Dubají nelze začít nikde jinde. Je hlavním orientačním bodem a rozděluje Dubai na dvě hlavní čtvrti - Deiru (na pravém břehu) a Bur Dubai (na břehu levém).

Záliv žije ve dne i v noci svým vlastním neutuchajícím životem, na kterém se největší měrou samozřejmě podílejí lodě, a to především dva druhy: Dhows (dřevěné, původně válečné lodě, které se dnes využívají pro přepravu zboží a převezou až 250 tun nákladu) a Abra (jakási vodní taxi, která křižují záliv mezi Bur Dubai a Deirou. Na jednu loďku se vejde asi 30 pasažérů a za pouhých 50 filsů a několik minut Vás přepraví z jednoho břehu zálivu na druhý. Dávejte však pozor při nastupování a vystupování, schody k vodě jsou značně omleté působením vln.).

Máte-li zájem spatřit všechny zajímavé budovy kolem zálivu, nejlepším způsobem je pronajmout si loďku a vydat se na soukromou vyjížďku. Ceny se pohybují kolem 30 - 50 dirhamů za plavbu k Al Matoum Bridge a zpět - ale cenu můžete ještě i usmlouvat na nižší. Cestou nahoru uvidíte po pravé straně čtvrť Bastakiya s typickými stavbami, ozdobenými windtowers - větrnými věžemi, které sloužily k ochlazování vzduchu v domě. Cestou zpět minete přístaviště lodí Dhows a poté po pravé straně řadu zajímavých ukázek moderní architektury (budova obchodní komory Dubai Chamber of Commerce), sídlo National Bank (ve tvaru gigantické plachty, na jejímž skleněném povrchu se zrcadlově odráží hladina zálivu včetně Vaší loďky), budovu místní telefonní společnosti Etisalat.

Máte samozřejmě ještě další možnosti, jak se přepravit z Deiry do Bar Dubai a nazpět: tunel Al Shindagha  pod ústím zálivu a dva mosty v horní části The Creek - Al Maktoum Bridge a Al Garhoud Bridge. Mezi oběma mosty se na obou březích rozkládají místa zábavy a odpočinku nejen pro místní obyvatele (botanická zahrada, amfiteátr, řada restaurací, hřišť, prostorů pro pikniky v Creekside Park na levém břehu, vedle něj zábavní park Wonderland, na protějším břehu Dubai Creek Golf and Yacht Club).

 O několik kilometrů dál do vnitrozemí je záliv zakončen mělkou lagunou, která je rájem pro ornitology, vyskytuje se zde více než 400 druhů ptáků (největší pozornost přitahují plameňáci velcí). Celá oblast je však přírodní rezervací a ptáky je možné pozorovat pouze z nedaleké cesty.

Deira

Čtvrť s mnoha zajímavými budovami, v nichž často sídlí státní administrativa, najdete tu ale i např. nejstarší hotely v Dubaji - Sheraton a Intercontinental.

Ulice jsou plné většinou čínských nebo indických restaurací a arabských kaváren, obchůdků s rozličným zbožím. Najdete tu i nejznámější obchodní centra (především na Al Riqqa a Al Maktoum street). V Deiře najdete i zlatý trh, kterým je Dubai pověstná. Na tuto část navazuje trh s kořením a poté s oděvy, nedaleko se nachází i zpola zastřešený trh s rybami, ovocem a zeleninou, kde se prodává ráno i večer.

Bur Dubai

Zde se nalézá nejstarší čtvrť Dubaje, Bastakia, s úzkými uličkami a obchůdky. Na konci ulice Al Fahidi stojí dubajské muzeum, Al Fahidi Fort, které je považováno za nejstarší dochovanou budovu v Dubaji, uvnitř se dozvíte mnoho zajímavostí nejen o kultuře původních kočovných kmenů. Nedaleko muzea jsou rozloženy trhy s látkami. Na konci uličky s trhem látek je také nástupní místo na vodní taxi, Abru.

Na konci Bur Dubaie před tunelem Shindagha je místo zvané Heritage Village. Uvnitř naleznete výbornou arabskou restauraci s dobrými dekoracemi a sedět se dá také venku na břehu Creeku, je to blízko ústí zálivu do moře.

Jumeirah

Nejmodernější a nejluxusnější část města. Navazuje plynule na Bur Dubai a vede až 40 km do centra. Je to čtvrť hotelů, ale také vil místních obyvatel, které mnohdy připomínají malé zámky. Zajímavými objekty této čtvrti je např. mešita Jumeirah Mosque (nejstarší v Dubaji), za návštěvu stojí Dubajská ZOO (vstup 3 Dhs). Asi 10 min jízdy od mešity se na pobřeží rozkládá Jumeirah Beach Park, placená veřejná pláž plná palem a zeleně, která je otevřena jen během dne.

Pláže

Protože pobřeží v centru Dubaje je zabráno přístavem, musíte se na pláž vydat podél moře směrem z města ven. Nejznámějšími plážemi jsou např. Al Mamzar Beach Park, Jumeirah Beach Corniche, Jumeriah Beach Park. Na tyto pláže se platí vstup, v průměru 5 Dhs/den. Za lehátka a slunečníky se platí cca 15 Dhs/den). Většina městských hotelů zajišťuje pro své hosty bezplatnou přepravu na některou z uvedených pláží. Všechny plážové hotely mají vlastní pláže, na které je však povolen vstup pouze hotelovým hostům.

Sport

Spojené arabské emiráty jsou považovány za nejlepší golfovou destinaci v oblasti Perského zálivu a Dubai je jejím největším centrem. Golfových hřišť tu najdete hned několik: Emirates Golf Club, Dubai Creek Golf & Yacht Club, Dubai Golf & Racing Club, Jebel Ali Hotel and Golf Resort.

V Dubaji se běhá nejlépe dotovaný koňský dostih na světě, Dubai World Club, dostihy se tu ale na závodišti v Nad Al Sheba Clubu běhají od listopadu do března jednou až dvakrát týdně (čtvrtek + neděle).

Tenisoví fanoušci by neměli vynechat turnaje Dubai Tennis Championships, které se konají za účasti nejlepších tenistů a tenistek světového žebříčku.

 

Z nabídky fakultativních výletů:

·        Dubai City tour = kompletní prohlídka města, cca 28 USD

·        Sharjah Tour = z Dubaje, výlet do sousedního emirátu, cca 19 USD

·        Abu Dhabi Tour = prohlídka hlavního města a největšího z emirátů, cca 69 USD

·        Al-Ain Tour = výlet do pouštního města na Ománské hranici, cca 66 USD

·        Dhow plavba s večeří, cca 44 USD

·        East Coast Tour = výletn a východní pobřeží a krátká návštěva Ománu, cca 69 USD

·        Hatta Trek = trek v horách, cca 77 USD

·        Safari v poušti = výlet za beduíny, cca 55 USD