Mauricius

MAURICIUS  

 

Faktografie:
 • Oficiální název: Mauricijská republika 
 • Rozloha: 2040 km2
 • Počet obyvatel: 1 125 000
 • Hlavní město: Port Louis (150 000 obyvatel) 
 • Úřední jazyk: angličtina
 • Náboženství: římští katolíci 26%, protestanti 4%, muslimové 13%, hinduisté 54%
 • Měna: mauricijská rupie (Mau Re) =100 centů
 • Nejvyšší hora: Piton de la Petite Riviére Noire (826 m)
 • Průmyslová odvětví: výroba textilu a konfekce, hraček, kosmetiky, hodinek, cestovní ruch
 • Zemědělství: pěst.cukrové třtiny, brambor, batátů, manioku, kukuřice, podzemnice olejné, zeleniny, ovoce, tabáku, čaje, vanilky, chov skotu, koz a prasat
 • Státní zřízení: republika s jednokomorovým parlamentem
 • Gramotnost: 95%
 • Vízová povinnost: ne
   

 

 

Tento tropický ostrov Indického oceánu lemovaný náhrdelníkem z korálových bariér by mohl sloužit jako vzor náboženské a rasové snášenlivosti. Vedle sebe tu žijí Indové, Číňané, kreolové, Afričané z Madagaskaru a běloši převážně francouzského původu. Hlavní devizou ostrova je výroba a zpracování cukrové třtiny a pochopitelně turistika. Mauritijská burza byla založena 1989, otevřením burzy pro zámořský kapitál se stal Mauritius i důležitým obchodním centrem. Pro obyvatele ostrova je typickou vlastností pohostinnost a neustálý úsměv. Nebuďte překvapení, pokud Vás pozdraví někdo neznámý, usmějte se a odpovězte třeba česky.

 

PRAKTICKÉ RADY NA CESTU

Historie

Už v 10 století věděli Arabové o existenci ostrova, ale ostrov zůstával neobydlený až do počátku 16. století, kdy se sem dostali první Evropané. Ostrov spravovali postupně 4 země a to Portugalsko, Holandsko, Francie a Anglie.Ostrov objevil portugalský mořeplavec Pedro Mascarenhas, podle něhož je pojmenováno celé souostroví. Portugalci zde dovezli prasata, skot a veškerý dobytek.Holanďané pak založili první zdejší osadu, ale počátkem 18. století opustili ostrov a zanechali ho ve zbídačeném stavu. V roce 1715 připlouvají první Francouzi a zakládají rozsáhlé manufaktury a staví budovy. 1810 převzali vládu nad ostrovem Britové a od roku 1968 je ostrov nezávislý.

 

Víza

Ke vstupu je nutný cestovní pas, který je platný po dobu pobytu v zemi. Registrace vstupu je bezplatná, přímo na letišti na dobu pobytu 30 dní. Prodloužení vízové registrace se provádí také bezplatně, je třeba se prokázat zpáteční letenkou a dostatečným množstvím finančních prostředků. Při odletu ze země se platí poplatek 100 rupií.

 

Zdravotní rizika

Zdravotnictví nedosahuje vysoké úrovně služeb. Očkování proti žloutence typu A a B, tyfu a obrně se může hodit. Malárie existuje v těchto oblastech: Pamplemousses, Plaines Wilhelms, Riviere de Rampart, and Grand Port. Malárie se nevyskytuje v Port Louis a pobřežních letoviscích.

 

Doporučujeme

Díky poměrně slušnému počasí byste neměli mít žádné problémy s oblečením. Pouze pokud jedete na ostrov v měsících červen až září, pamatujte na poněkud teplejší oblečení – slabý svetr a kalhoty – v noci totiž bývá poněkud chladněji. Vezměte si s sebou dostatek lehkého prodyšného oblečení, které se lehce udržuje. Pokud chcete šnorchlovat, nezapomeňte si s sebou vzít vybavení, i když některé hotely toto vybavení i půjčují. Důležitá je přikrývka hlavy, opalovací krém a sluneční brýle. Pokud chcete podnikat pěší túry, nezapomeňte si pohodlnou obuv a větrovku nebo nepromokavé oblečení. Můžete si s sebou vzít i repelenty, i když nejsou přímo nutné. Kromě plážového oblečení si pro jistotu vezměte i společenský oděv, některé hotely ho vyžadují při vstupu do restaurace. Hodně hotelů pořádá také různé večírky pro své klienty, při té příležitosti se Vám toto oblečení také hodí. Pokud hodláte procestovat ostrov hromadnou dopravou, vezměte si tmavé oblečení, které lépe maskuje drobné nedostatky čistoty. Díky výpadkům elektřiny se Vám bude hodit i kapesní svítilna.

 

Zajímavosti

Mezi hlavní atrakce patří Port Luis, botanická zahrada Sira Seewoosagur Ramgoolam a město Moka.