Maledivy

MALEDIVY

Faktografie:

  • Oficiální název: Maledivská republika 
  • Rozloha: 298 km2
  • Počet obyvatel: 248 000
  • Hlavní město: Malé (6 km dlohý ostrov) 
  • Úřední jazyk: divéhština
  • Náboženství: muslimové 100 %
  • Měna: maledivská rufie (Rf)= 100 lárí
  • Státní zřízení: republika s jednokomorovým parlamentem
  • Gramotnost: 93% 

 

 

Jako náhrdelník perel je souostroví Maledivy roztroušeno kolem rovníku v Indickém oceánu a naplňuje tak představu tropického ráje. Ostrovy jsou pokryty palmami, obklopeny korálovými útesy, na kterých žijí nejrůznější mořští živočichové. Maledivské souostroví čítá cca 1200 ostrovů.

Maledivy jsou tvořeny atoly (největší jsou Ari Atoll nebo North a South Malé), které mívají v průměru až několik kilometrů. Každý atol je tvořen skupinami ostrůvků a korálovým útesem, vše dohromady tvoří jakýsi prstenec, uprostřed je laguna s bohatým podmořským životem. Jsou zde ideální podmínky pro potápění.

Na každém ostrově je postaven pouze jeden hotelový komplex, hosté tedy mají pro sebe celý ostrov. Tyto hotely nabízejí pronájem jachty. Můžete tedy trávit večery pokaždé na jiném ostrově nebo přímo na moři, protože jachty mají také kajuty. Kromě odpočinku na pláži, koupání a potápění si můžete udělat například výlet do rybářské vesnice, navštívit některý z domorodých ostrovů nebo se podívat do hlavního města Malediv, do Malé.

 

ARI ATOL

Na světě existuje spousta míst, ve kterých se člověk cítí jako v ráji a tento ostrov k nim zaručeně patří. Už jenom pro svoji neuvěřitelnou přírodní rozmanitost, se vyplatí tento kousek země ležící v Indickém oceánu jihozápadně od Indie a 740 km od Srí Lanky, navštívit. Teplota je zde však velmi vysoká a v letních obdobích zde průměrně přesahuje 30° C.

 

DHAALU ATOL

Dhaalu Atol leží v severním Ari Atolu,v centrální části Malediv je západně položen od Malé Atolu. Doprava z letiště trvá od 45 minut lodí, v závislosti na resortu.Tento turistický resort je pravděpodobně nejsoukromější ze všech maledivských ostrovů. Je tu jen jedna cesta kolem ostrova. Keře a palmy zakrývají pohled k ostatním bungalovům, takže máte pocit, jako byste tu byli úplně sami.Laguna kolem ostrova není příliš velká, ani příliš malá a ani příliš mělká. Jsou tu ideální podmínky pro šnorchlování a plavání.  

 

MALE ATOL 

Ostrůvek 250 m dlouhý a 250 m široký, patřící pod Severní Atol Male, obklopený písčitými liduprázdnými plážemi bělejšími než alabastr, které zvolna přecházejí do tyrkysově zbarveného moře.Vzdálenost od letiště Male je 10 km, 15 minut jízdy lodí.

 

PRAKTICKÉ RADY NA CESTU

Historie

Ostrovy nejprve ovládli Sinhálci, později Indové a Malajci. Od dvanáctého století pronikali na ostrov Arabové, kteří zde rozšířili islám. Maledivy byly v šestnáctém století součástí Portugalska, o sto let později se ostrovů zmocnili Nizozemci, nakonec se dostaly pod britskou kontrolu. Od roku 1965 je země nezávislá.

 

Víza

Maledivy nevyžadují od českých návštěvníků vízum. Jedinou podmínkou ke vstupu do země je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků. Za to se považuje minimálně 10 USD na den. Pobyt na Maledivách do 30 dnů je bezplatný, prodloužení pobytu lze získat za 10 USD na den. Přihlašovací povinnost neexistuje, většina ostrovů však požaduje registraci v knize hostů.

 

Zdravotní rizika

Země se velmi striktně brání proti dovozu alkoholu. Dále je zakázáno dovážet produkty z vepřového masa, pornografické a erotické videokazety a časopisy. Dlouholeté tresty hrozí za přechovávání sebemenšího množství drog.

 

Doporučujeme

Cestovatelé radí: vydat se na neturistické ostrovy. Povolení lze získat v Malé od správy atolů ("Ministry of Atolls Administration"). Žádosti se přijímají v pracovní dny, tedy od neděle do čtvrtka, v době od 8.30 do 11 hodin. V celé zemi platí, že každé ubytovací zařízení je povinno vybrat od hostů ubytovací daň ve výši 6 USD za osobu a noc. Nezapomenout si v peněžence vyčlenit deset dolarů na odletovou taxu. V hlavním městě Malé je vyhlášena prohibice, v celé zemi je zakázáno ulamovat korály a rybařit bez povolení - lov želv a některých druhů ryb je na Maledivách trestný. Ministerstvo zahraničí varuje před koupáním mimo laguny - nebezpečí silných proudů.

 

Zajímavosti

Hlavní město Malé, další město Seenu na atolu Addu, Kudahuvadhoo, atol Baa